Sänkt ränta hos flera långivare

Thorn har nu hakat på övriga banker i kampen om kunderna och säker räntan med 0.25% genomgående. Nya sänkningar kan komma, det beror helt på hur reporäntan sätts av Riksbanken nästa gång den justeras. Sänkningen gäller Thorns privatlån & viss elektronik som kan köpas på kredit. Företagslån är ett annat populärt sätt att låna pengar till firman. På Företagslånet binds som vanligt skulden till ditt AB och inte dig personligen. Räntan är i regel dock ganska hög för dessa lån.

Sänkta räntor ett uppsving för möbelindustrin

Sänkta räntor innebär sparade pengar. Bland annat går det just nu bra för den Svenska möbelindustrin. Billiga sängar och annat köps som aldrig förr, men hur är det med hållbarheten på lång sikt? Marknaden erbjuder ett stort utbud av båda lågpris och kvalitet, detta gäller även marknaden för sängar, inredning och annat till hemmet.

Tagged on:
Victoria

Victoria

Jag heter Victoria Sjöholm och är skribent samt innehållsansvarig på lenders.se. Sedan vi startade 2008 har vår målsättning varit tydlig: att lista de bästa och mest pålitliga låneföretagen på den svenska marknaden. Med ett starkt fokus på oberoende och objektivitet, prioriterar jag att lyfta fram långivare som erbjuder låga avgifter, flexibel återbetalning och transparenta villkor. Jag har en gedigen bakgrund inom ekonomi och finans och har arbetat i positioner som sträcker sig från finansiell rådgivning till journalistik. Denna breda erfarenhet ger mig en unik insikt i både den tekniska och den mänskliga sidan av lån och krediter – jag förstår siffrorna, men jag förstår också människan bakom ansökan. Transparens och ärlighet är kärnan i min arbetsfilosofi. Jag arbetar dagligen för att all information på lenders.se ska vara exakt och uppdaterad. Varje artikel, guide och jämförelse jag publicerar genomgår en rigorös granskningsprocess för att säkerställa att du som läsare får korrekt vägledning i dina ekonomiska beslut. När jag inte granskar lånevillkor eller skriver artiklar, hittar jag energi i löpning och läsning. Jag är också djupt engagerad i frågor som rör finansiell inkludering och samarbetar med frivilligorganisationer för att öka den ekonomiska kunskapen i samhället. Har du frågor, feedback eller förslag på ämnen du vill att vi ska täcka? Tveka inte att kontakta mig. Välkommen till lenders.se. Jag hoppas att vår expertis hjälper dig att göra det bästa valet för din personliga ekonomi.

See all posts by victoria